Informace o nás

Ač jsme netušili, za vše mohl vykutálený svatební dar a láska k myslivosti. Zmíněným darem bylo štěně boder teriéra - naše Julča (Chrysty z Měnínského lesa) od váženého přítele, skvělého chlapa a zkušeného chovatele Pavla Konečného. A jakožto správný dáreček se i Julča stala velmi rychle součástí naší psí rodinky. Nejvíce odkoukala od zkušeného a prohnaného jezevčíka Betinky a nabyté znalosti osvědčila již v ranném věku, kdy se od 7 měsíců začala zúčastňovat společných nátlaček.

Jelikož nás Julie přesvědčila, že nešlo pouze o mladický zápal, ba naopak pracuje čím dál víc a ráda, nedalo nám to a "prubli" jsme povinné výstavy a zkoušku z norování (bohužel když zjistila, že liška je za drátama naznala, že tady se opravdu snažit nebude...). I nastal čas papírování, zařizování a vyřizování a následné hledání ženicha. Dali jsme na doporučení a obrátili se na Romana Trojku a jeho chovatelskou stanici z Romanova chovu. 

Štěňata z vrhů A, B, C jsou tedy z opakovaného spojení Julinky s Huxem Fluxem Leopold Lapis Lazuli z Romanova chovu. Jména se snažíme vybírat česká, takže se potkáte s Alfredem, Aloisem, Bonifácem, Bivojem či Ctiradem. Nové majitele našli prcci za humny, na Moravě, v Čechách, na Slovensku (jak u našich hranic, tak u "východňárů") a rekordmanem je prozatím Bartoloměj v Nizozemí. 

Dne 3.6.2016 jsme se dočkali vrhu "D", narodilo se šest krásných štěňátek- 3 holky a 3 kluci, a to: Dina, Doris, Dalila, Dante, Dalimil a Davor. Porod proběhl v pořádku, Julča se zotavila rychleji než při předchozích vrzích, takže jsme za to moc rádi.

Otcem prcků je tentokrát Altar z Nízkých Beskyd (https://latynjagd.wz.cz/2011/03/Adar-Aron.html)

Altar z Nízkých Beskyd  
ocenění: výborný, CAC
otec: Evar Hraples
matka: Jura Hraples
Vrh: 5.7.2010     Číslo zápisu: SPKP887, Člp 6446/2013     Zkoušky: BL - norník
Barva: dark grizzle     Výška: 34 cm     Zuby: 2xM3, skus nůžkový

                                    zdroj: převzato ze stránek: www.kcht.cz

 

 

Štěňata až na Dinu, která prohání zvěř ve Slovinsku, zůstala v ČR, kdy Dante je za kopcem a Dori za pecí (naší) :)

 


Border teriér

Border teriér je staré, leč poměrně pozdě uznané teriérské plemeno z pohraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií. Je to psík nenápadného, ale milého vzhledu, s charakteristickou, krátkou a nepříliš vysokou, tzv. vydří hlavou. I když jde o loveckého teriéra, který musí mít jistou přirozenou ostrost vůči škodné zvěři, je povahově milý a hravý, výborný k dětem, velice přizpůsobivý. Srst je nedlouhá, hrubá, barvy červené, pšeničné, grizzly s tříslovými odznaky nebo modro-tříslové.

 

 

Standard FCI

Federation Cynologique Internacionale
Čís. 10 b
24.června 1987
Standard: BORDER TERRIER
Země původu: Velká Británie

Celkový vzhled
V podstatě pracovní teriér.

Charakteristika
Vytrvalý, rychlý, kombinuje v sobě aktivitu a hravost.

Povaha
Aktivní a hravý.

Hlava a lebka
Hlava se podobá vydře, s mírně širokou lebkou a krátkým a silným čenichem. Dává se přednost černému nosu, ale játrově nebo masově zbarvený nos není vážnou vadou.

Oči
Tmavé s bystrým výrazem.

Uši
Malé, tvaru "V", přiměřené tloušťky a spadající kupředu po lících.

Tlama
Nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a kolmo zapadají do čelistí. Klešťový skus je přípustný. Předkus a podkus jsou hrubou vadou a jsou vysoce nežádoucí.

Krk
Střední délky.

Hrudní končetiny
Rovné, ne příliš kostnaté.

Trup / tělo
Trup hluboký, úzký, dostatečně dlouhý. Žebra náležitě dozadu položená, ne příliš klenutá. Teriéra by mělo být možno obepnout oběma rukama za lopatkami. Silná bedra.

Pánevní končetiny
Typické.

Tlapky
Malé, kulaté, se silnými polštářky.

Ocas
Krátký, silný u kořene, potom se zužující. Vysoko nasazený, vesele nesený, ale nepřetočený nad hřbet.

Chůze / pohyb
Rychlý, vytrvalý, je schopen sledovat koně.

Osrstění
Tvrdé a husté, s hustou podsadou. Kůže musí být silná.

Barva
Červená, pšeničná, šedá a tříslová nebo modrá a tříslová.

Velikost
Psi: 5, 9 kg - 7, l kg, feny 5, l - 6, 4 kg.

Vady
Jakoukoliv odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu, přičemž její závažnost je přímo úměrná stupni odchylky a jejímu vlivu na pracovní schopnost border teriera.

Poznámka
Psi musí mít zjevně normální varlata plně sestouplá do šourku.

 

Pozn.: převzato ze stránek www.kcht.cz

 


Kontakt

CHS z Žežulky

Zátor (okr. Bruntál)

+420 608 560 887
+420 777 309 352